V Dobříši, podobně jako v mnoha dalších městech v České republice, je vození dětí autem do školy častým jevem. V r. 2021 proběhl průzkum mezi dobříšskými školáky, jak se dopravují do školy (výsledky zde). Největší podíl měla veřejná doprava 41%, pěšky chodí 34%, mama-taxi využívá 18%. I když je doprava autem až na třetím místě, přesto značně komplikuje situaci před začátkem vyučování v okolí škol. Do obou základek chodí téměř 1600 žáků. A typickým jevem je auto s jednou maminkou a jedním školákem. 18% žáků znamená, že ke škole může přijet i 288 aut denně.

Dalších téměř 500 studentů navštěvuje blízké gymnázium. A k tomu celkem 300 zaměstnanců 2 základních škol a gymplu. I z nich velká část dojíždí do práce autem (každý svým:(. Před osmou ráno se tak v blízkosti škol pohybuje téměř 2000 žáků a studentů a stovky aut. Je pro žáky cesta do školy bezpečná?
Podle zprávy UNICEF z r. 2020 (zde) jsou v celosvětovém srovnání nejspokojenější mladí lidé v Holandsku, Dánsku a Norsku. Na konci tabulky je naopak Chile, Bulharsko a USA. Česká republika je někde uprostřed. I když to není jediný faktor, svoboda pohybu po bezpečném městě a větší samostatnost zvyšují sebedůvěru a spokojenost žáků a studentů. Mělo by být společným cílem všech dospělých, aby se děti co nejdříve naučily pohybovat po městě sami.
Obzvlášť to platí pro město krátkých vzdáleností jako je Dobříš. Přejít z okraje do školy v centru trvá max 30min, na kole ještě méně. Podle výše uvedeného průzkumu tráví 9-16lété české děti na mobilech průměrně 150min denně. To je více než dvojnásobek času, co jim zabere cesta po Dobříši pěšky do školy a zpět. Víme, že děti mají málo pohybu. Víme, že se zvyšuje podíl dětí, které trpí nadváhou. Víme, že nárůst aut je doprovázen další negativními jevy jako je hluk a znečištění ovzduší. Tak proč děti vozíme auty?
Školní ulice v Dobříši – 3 týdenní experiment
Ve dnech 24.4.-12.5.2023 bude ulice Za Poštou v blízkosti škol uzavřena ve školní dny v době 7:30-8:00 v rámci projektu Pěšky do školy (více zde). K tomu už probíhá osvětová akce a dotazníkové šetření mezi rodiči i obyvateli města. Podobná anketa proběhne i po skončení experimentu. Podle zjištěných poznatků po 3 týdnech akci vyhodnotíme a rozhodneme, zda toto omezení má smysl a bude takto trvalé, nebo naopak převládnou argumenty, že doprava před školou je nevyhnutelná.

Ihned po zveřejnění tohoto záměru se na Facebooku strhla vášnivá debata příznivců i odpůrců omezení dopravy před školou. Z argumentů odpůrců se téměř zdá, že si cestu bez aut neumíme představit.
„Zajímalo by mě kolik mrtvých a zraněných dětí bylo za uplynulá léta, že musíte pracujícím lidem takto komplikovat život. Pěšky chodí akorát bezďáci, pracující lidé jezdí autem!“ …názor dobříšského občana
Naštěstí postupně přibývají i podporovatelé. Debata se také přesouvá k hledání alternativ kde děti vysadit v okolí a skutečných řešení. Zajímavá je například argumentace, zda místo aut nezavést po městě linky školních autobusů. Odpůrci namítají, že tím samostatnost dětí příliš nepodpoříme, pouze jim ukážeme, že místo mama-taxi se o ně postará někdo jiný. Při tom z okolních obcí autobusy svážejí školáky už dnes.

Kde jinde mají „školní ulici“
Třeba… Praha 6 Hanspaulka, Zbraslav, Mladá Boleslav, Říčany, Plzeň, Třebíč…
A za hranicemi? Kolín nad Rýnem testuje letos pilotní projekty uzavřených školních ulic v čase 7:45-8:15. (zde).

Německá nadace pečující o děti propaguje dlouhodobě projekt bezpečné „školní ulice“, kde školáci nepotkají auta (zde). Jiná německá organizace Škola a rodina konstatuje, že děti na prvním stupni v pohodě zvládnou jednu cestu dlouhou 40min chůze, na druhém stupni 60min (zde). V Rakousku běží podobné projekty pod sloganem „Coole gehen zur Schule“ (zde). Jedna australská zdravotní pojišťovna na to má rovnou rýmovačku „WHY IT’S COOL TO WALK TO SCHOOL“ (zde)
A jak to dopadne v Dobříši? Takové, jaké si to uděláme. Startujem už 24.4.2023. Pokud se chcete zapojit ať už radou či nějakou aktivitou, napište na romba@mestodobris.cz.